Nya diskussioner
Steg-för-steg Guider |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nyhetsbrev
Prenumerera gratis - enkelt att avanmäla. Läses just nuFått flest röster
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














Konceptet att ”dina tankar skapar din verklighet” och därmed också dina resultat, kan för många människor vara svårt att ta till sig. Det beror med stor sannolikhet på att vi då också blir ansvariga för det vi uppnår eller inte uppnår.
Kreativitet är ett svårt begrepp som inte heller motiveras så starkt inom utbildningsväsende och organisationer. Anledningen till det är kanske att det anses som lite flummigt och är ett begrepp som är svårt att förstå.
Tänk dig det här: Du har gjort allt detektivarbete. Du har tagit reda på vem du skriver till, plitat ner din produkts alla fördelar och egenskaper och du har funderat på vad du ska skriva om. Bra jobbat!
När det gäller olika sätt att förhålla dig som ledare kanske du har hört talas om coachande ledarskap. Jag är övertygad om att om du inte använder åtminstone delar av ett coachande ledarskap i ditt eget ledarskap, så blir du inte särskilt långlivad om ledare.
När man startar ett företag baserat på en ny teknisk produkt finns det några absoluta ”måsten” och genvägar till framgång. Jag ska här dela med mig av några av de lärdomar som vi inom STING har samlat på oss genom att ha arbetat med över 60 nya tillväxtföretag sedan 2002.
Affärsplaner kan tyckas onödiga, det för affären viktiga har man ju i huvudet. Men då det kommer till finansiering och kanske marknadsföring och då företaget växer är ofta en förutsättning att det finns en dokumenterad affärsplan.
Urban Dahlen åkte första gången till Kina 2004 för att undersöka möjligheterna att göra affärer där. Han började studera det kinesiska språket och bestämde sig snabbt för att stanna. Idag driver han företaget Connect2China som erbjuder svenska och skandinaviska små- och medelstora företag konsulttjänster och kurser i hur man förbereder, genomför och utvecklar affärer i Kina.











