<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!-- generator="FeedCreator 1.7.3" -->
<rss version="2.0">
	<channel>
		<title>Stora problem med IT-projekt</title>
		<description>Comments for Stora problem med IT-projekt at http://www.foretagande.se , comment 1 to 2 out of 2 comments</description>
		<link>http://www.foretagande.se</link>
		<lastBuildDate>Thu, 09 Feb 2012 13:38:31 +0100</lastBuildDate>
        <generator>FeedCreator 1.7.3</generator>
		<item>
			<title>...</title>
			<link>http://www.foretagande.se/stora-problem-med-it-projekt/#comment-396</link>
			<description>Helt rätt i att kommunikation är främsta nyckeln till lyckade projekt. Det jag ville poängtera var vikten av tydlighet i kommunikationen redan innan avtal skrivs. Genom tydlighet i det skedet, kan många missförstånd och framtida besvikelser, på ömse håll, undvikas. - Advokat Magnus Brorsson</description>
			<pubDate>Tue, 29 Sep 2009 17:53:30 +0100</pubDate>
		</item>
		<item>
			<title>...</title>
			<link>http://www.foretagande.se/stora-problem-med-it-projekt/#comment-395</link>
			<description>Det är nog sant att den bästa medicinen mot misslyckade projekt är tydliga mål och krav. När dessa väl är satta och formulerade är det nog så viktigt att man arbetar efter en genomtänkt plan och har tydliga strukturer för uppföljning och hantering av problem och ändringar.

Partnerskap ska vara lönsamt både för en kund och en leverantör och bör därför bygga på ett win-win tänk och ömsesidig förstelse för varandras behov och verksamhet. 

Partnerskapet i sig löser dock sällan problem med skenande tidplaner och kostnader för projekt.

Själv vill jag hävda att bra kommunikation är den främsta nyckeln till lyckade projekt.

Tydliga mål och krav kan endast åstakommas om kommunikationen mellan projektet och dess intressenter fungerar.

Projektets mål kan endast nås om kommunikationen inom projektet fungerar.

Ett projekts resultat kan endast föras ut i en organisation om kommunikationen mellan projekt, mottagare och ledning fungerar.

 - patrikprojektledare</description>
			<pubDate>Mon, 28 Sep 2009 11:55:30 +0100</pubDate>
		</item>
	</channel>
</rss>

