Användarnamn
Lösenord
eller  Logga in med Facebook
Skapa ditt konto här!

Just nu diskuteras

Effektivitet med hjälp av mental påverkan

Skriv utSkicka sidan
Skrivet av Monica Ivesköld   

Effektivitet med hjälp av mental påverkanVar jag än kommer så talar människor om effektivitet men få har fullt ut ”verkställt” vad det egentligen handlar om för att nå upp till ”effektivitet med synbart resultat”.
Endast få arbetsplatser är effektiva om vi utgår från nedanstående viktiga ingredienser:

Missa inte fler råd!

Sverige bästa nyhetsbrev för företagare säger vissa. Vad tycker du?

Prenumerera gratis.





Läs även

Effektivitet = rätt resurser, gör rätt saker, i rätt ordning och rätt tid med hjälp av rätt information

Ofta upplever jag att det – ute i organisationerna (främst på den administrativa sidan) - är röra på skrivbord, röra i kalendern, röra i huvudet, röra i mailboxen osv.

Tid är ibland ett skällsord. Många tror att om vi mäter vår tid, så ökar stressen. I själva verket är det oftast tvärt om – under förutsättning att du använder dina drivkrafter.

Du har 3 sätt att hantera tiden; slösa, förbruka eller investera. Många slösar med tiden och glömmer investera den.

Inom produktionsavdelningar har vi – sedan fler år tillbaka - synliggjort och blivit medvetna om ”slöseri” men detta görs sällan inom administrationen.

Många människor ägnar mycket tid av arbetsdagen åt att flytta på papper, öppna och stänga e-post, leta efter information och dokument m m.

Sedan går de hem och känner sig otillfredsställda med en arbetsdag där de upplever att de inte fått uträttat något produktivt.

Detta är något som går att förändra med hjälp av mental påverkan.

För att göra detta måste du börja med kartläggning av NU:et, sedan fokusera på VAD du vill uppnå.

Således börja med att kartlägga dina resurser (dvs VAD gör du om dagarna), kartlägg sedan VAD du vill/ska enligt din anställning/roll (dvs gör du rätt saker?), fortsätt sedan med att kartlägga själva arbetsprocessen (dvs rutinen för hur du gör) - i rätt ordning - och avsluta med att kartlägga NÄR du gör sakerna (rätt tid), hur lång tid de tar och din struktur, dvs var hittar du din information.

Del 2: Skriv alltid upp allt i din kalender

Monica Ivesköld

Monica Ivesköld är internationellt certifierad NLP-coach, certifierad verksamhetsanalytiker och systemadministratör för processoptimering samt certifierad effektivitetskonsult m.m och arbetar med allt från ledarskap och verksamhetsutveckling till processoptimeringar och personlig effektivitet och beteendeförändring, framförallt i södra Sverige men även utomlands (när kunderna såönskar).

"I hela mitt yrkesverksamma liv har jag inriktat mig på människors möjligheter att arbeta smartare och att de därmed ska få uppleva livsglädje både i jobbet och privat."

www.resultat-direkt.se

www.milord.nu

Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar
bolditalicizeunderlinestrikeurlimagequoteSmileWinkLaughGrinAngrySadShockedCoolTongueKissCry
mindre | större

security code
Skriv bokstäverna ovan i textrutan nedanför


busy
 

Relaterade länkar

Twitter och FB

Här följer du oss på Facebook
Här följer du oss på Facebook

Google plus

Följ oss på Google +, Facebook och Twitter