Användarnamn
Lösenord
eller  Logga in med Facebook

Säljstrategi forum

Gratis marknadsföring

20 gratis sätt att marknadsföra ditt företag

20 tips till gratis marknadsföring

Kommunicera kärlek

Kärlekskranka kunder

Så får du kärlekskranka kunder

Vad kan registreras som varumärke?

Skriv ut Skicka sidan
Skrivet av Jesper Sellin   

Av varumärkeslagen framgår att varumärket är ett kännetecken för en vara eller tjänst. Kännetecknet ska tillhandahållas i näringsverksamhet och det ska kunna återges grafiskt. Vidare ska kännetecknet vara särskiljande för de aktuella varorna eller tjänsterna i förhållande till produkter som tillhandahålls av andra näringsidkare.

Missa inte fler råd!

Sverige bästa nyhetsbrev för företagare säger vissa. Vad tycker du?

Prenumerera gratis.





Läs även

Symboler, färger, ljud och dofter

Det kan låta krångligt med alla dessa krav på vad som utgör ett varumärke, men faktum är att det oftast faller sig naturligt. De flesta kännetecken som används i näringsverksamhet har förutsättningar för att kunna registreras. Även om det kanske ligger närmast till hands att som varumärken tänka på ordvarumärken som MICROSOFT eller WINDOWS XP, är det idag möjligt att varumärkesskydda även symboler, färger, ljud och till och med dofter. Hemglass välkända melodi har registrerats som ljudvarumärke och ”doften av nyslaget gräs” har kunnat registreras som EG-varumärke för tennisbollar. Även förpackningar kan registreras som varumärke, men då talar man om varumärkesutstyrslar. För tredimensionella föremål ligger det annars närmast till hands att överväga designsskydd (mönsterskydd).

Vanliga hinder vid registrering
De vanligaste hindren vid en varumärkesansökan är antingen att kännetecknet bedöms sakna särskiljningsförmåga eller att det är förväxlingsbart med ett tidigare registrerat kännetecken. Bedömningen av om ett kännetecken har särskiljningsförmåga är ofta lurig.

Särskiljningsförmåga innebär att ett varumärke inte får vara beskrivande för den vara eller tjänst som den representerar. Anledningen är att det inte ska kunna gå att få ensamrätt på vanliga ord eller andra kännetecken som behövs för att beskriva och definiera olika varor eller tjänster. Ett tydligt exempel på detta är att det inte går att registrera ordet ”bil” som ett varumärke för bilar, eftersom det skulle hindra andra från att använda ordet i kommersiella sammanhang. Däremot kan det vara möjligt att registrera ett kännetecken som innehåller ordet bil för bilrelaterade tjänster, till exempel BILIA.

Förväxlingsbarhet med ett tidigare registrerat kännetecken utgör ofta hinder för registrering. Antalet registreringar ökar och det blir allt svårare att hitta kännetecken som skiljer sig tillräckligt från det som redan är skyddat. I vissa branscher är detta särskilt tydligt, till exempel inom läkemedelsindustrin, vilket är en av anledningarna till att läkemedel ofta har märkliga namn som XALATAN eller QUINAPRIL

Jesper Sellin

Mind The Mark är ett varumärke som jag, Jesper Sellin, använder när jag erbjuder tjänster i min enskilda firma. Jag har gedigen erfarenhet av att skydda immateriella rättigheter. Sedan jag tog min juristexamen med inriktning mot immaterialrätt och avtalsrätt har jag haft anställningar som jurist och konsult. Som Mind The Mark har jag företrätt såväl försäkringsbolag och teknikföretag som författare, designers och uppfinnare. Jag hjälper en ledande varumärkesbyrå med domännamnsstrategiska frågor och anlitas dessutom som underkonsult i varumärkestvister. Jag har vid upprepade tillfällen blivit anlitad av SVT Rapport för att uttala mig som expert i upphovsrättsfrågor.
Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar

security code
Skriv bokstäverna ovan i textrutan nedanför


busy
 

Ligg steget före!

Sverige bästa nyhetsbrev för företagare säger vissa. Vad tycker du?

Prenumerera gratis




Relaterade länkar

Marknadsföringsböcker

296.00 SEK

296.00 SEK

296.00 SEK

Twitter och FB

Här följer du oss på Facebook

Google plus

Följ oss på Google +, Facebook och Twitter