Att starta eget
Vad är de man ska tänka på?
vad kan de bli för kostnader och starta upp företaget?
för och nackdelar?
vil veta så mycket som möjligt innan jag startar upp de
Är det ett aktiebolag så måste du ha minst 100.000kr i aktiekapital, som förvisso inte är en kostnad, men väl ett kapital som måste garanteras till företaget.
Själva registreringen kostar c:a 2000kr för AB, och strax under tusenlappen för Enskild firma/HB/KB.
På www.tillvaxtverket.se kan du läsa mer.
De flesta kommuner har också någon form av stöd till nya företagare. Ibland ett omfattande stöd, ibland lite mindre, men de brukar i alla fall kunna peka dig i rätt riktning.
Själv säljer jag tjänster inom webbdesign och jag gjorde så att jag tog ett deltidsjobb som personlig assistent. På så sätt visste jag att jag alltid hade pengar till att betala hyran och räkningar.
Jag fick då den tid och arbetsro som krävdes för att få hjulen att snurra.
Sen är jag ju f-skattare, vilket ofta passar utmärkt att börja med och ej heller kräver 100 kkr i startkapital. Se dock till att skaffa en bra försäkring som även täcker ekonomiskt ansvar.
men jag vet inte om man även ska lite hundartiklar också eller om man bara ska ha hundfoder.
Är de bättre att köpa en lokar eller hyra den? vilket kan vara de bästa allternativet?
vilket försäkringsbolag kan man ha?
hade tänkt att gå en kurs som arbetsförmedlingen ska ha i 3-6 månader som är strata eget företag. så man får mer kött på benen.
låt oss säga att man ska ha hundfoder som basutbud, hundartiklar också så man får in mer kunder? eller kattartiklar och kattfoder också?
VOVMJAU[/quote] :mrgreen:
Jag tror att en starta eget kurs som du nämnde kan vara mycket bra! Där kommer ni säkert att få räkna på en budget för att se om det lönar sig. Försök att fundera vidare hur du kan utveckla din idé. Det kanske är som Lars säger att det är svårt att få bäring i detta men kanske med kompletterande produkter och tjänster. Kanske rent av designade katt och hundkläder 🙂
Vill du läsa mer så finns här samlad information och länkar om att starta eget.
Står de mycke bra saker att lära sig i böcker om starta eget?, har sett på någon sida dom säljer ut böcker.
Precis, jag hade tänkt på hundkläder eftersom de är hundarnas " modde " nu för tiden. Fast jag själv hatar de så måste man ju ge vad kunderna vill ha 🙂
Står de mycke bra saker att lära sig i böcker om starta eget?, har sett på någon sida dom säljer ut böcker.
[/quote]
Vi har flera bra starta eget böcker i var bokshop.
Här är två böcker som säljer mycket och båda är det rabatt på just nu:
Rivstart
Starta eget - eller?
Personligen läser jag mycket om det är något jag vill veta mer om men vi är alla olika. Som Lars skriver så är det inte svårt att få rådgivning men man bör nog kolla med flera olika källor, och böcker kan vara EN mycket bra sådan. En starta eget kurs kan vara kanon men fråga även fler som idag redan driver företag vad de säger. Har du någon i släkten? Finns där kanske en liknande butik i närmsta stad där du kan fråga ägaren hur den upplever det?
Du måste vara inloggad för att kunna skriva i forumet. Klicka här för att registrera dig som medlem.