Användarnamn
Lösenord
eller  Logga in med Facebook

Howes lag - planer som inte fungerar

Skriv ut Skicka sidan
Skrivet av Bengt-Arne Vedin   

Howes lag — planer som inte fungerarAlla och envar har en uppläggning, en plan, ett schema, och det är något som inte fungerar. På ett avsevärt antal webbsajter tillskrivs lagen en viss Howe och hon eller han är därmed en av dessa Internet-vålnader som citeras ofta och med förtjusning utan att man får veta vem det egentligen handlar om. Inte ens ett förnamn anges i detta fall!

Missa inte fler råd!

Sverige bästa nyhetsbrev för företagare säger vissa. Vad tycker du?

Prenumerera gratis.





Läs även

En svensk associerar annars till den mindre anonyma filmfiguren Sickan i Jönssonligan: ”Jag har en plan”. Eller så kan vi dra till med den framförallt i USA ofta citerade essäisten H L Mencken: För varje komplext, mångfacetterat problem finns det en enkel, rättfram och elegant lösning — men som är fel. Tja, som alltså inte fungerar.

Läsaren må gärna associera till affärsplaner…

Bengt-Arne Vedin

Bengt-Arne Vedin är Civ ing vid KTH, tekn dr CTH. Numera innovationsprofessor (emeritus) knuten till Industriell ekonomi och organisation på KTH. Har givit ut sjuttio böcker på teman som innovation, kreativitet, informationsteknik IT, nya medier och framtidsstudier (nummer 71 på gång). Suttit i ca femton företagsstyrelser, flera kring nystart.

kth.academia.edu/BengtArneVedin

Kommentarer (1)Add Comment
Rudolf
...
skriven av Rudolf, januari 25, 2008
If u want to make Gud laugh, make a plan!

Skriv kommentar

security code
Skriv bokstäverna ovan i textrutan nedanför


busy
 

Relaterade länkar

Inspiration

146.00 SEK

299.00 SEK

273.58 SEK

Twitter och FB

Här följer du oss på Facebook

Google plus

Följ oss på Google +, Facebook och Twitter