Användarnamn
Lösenord
eller  Logga in med Facebook

Handelsforum

Tull & moms vid import från Kina till Sverige

Skriv ut Skicka sidan
Skrivet av Fredrik Grönkvist   

Moms, frakt och tull vid Kina importDen person eller företag som står angiven som mottagare av försändelsen klassas som importör och är således skyldig att betala tull och moms baserat på bl.a. ordervärdet. Vad som menas med ordervärde är varukostnader och tillhörande fraktkostnader. Dock inte kostnaden för någon av våra tjänster då dessa köps separat.

Missa inte fler råd!

Sverige bästa nyhetsbrev för företagare säger vissa. Vad tycker du?

Prenumerera gratis.





Läs även

Tullverket lägger alltid på 25% moms baserat på ordervärdet. Därtill kan även tullavgifter tillkomma, som varierar beroende på produkt & land som varan kommer ifrån.

Exempel

Om det totala ordervärdet inkl. frakt  för 20 st produkter är 20 000 kr tillkommer således ytterligare 5 000 kr i moms (20 000 x 0,25 = 5 000). Observera att tullen räknar in fraktpriset i det värde som man sedan beräknar moms och tullavgift på.

Då styckpriset, i slutändan, för dessa varor blir 1 000 kr exkl. moms baserar tullverket sina avgifter på detta belopp.
Hos tullverket kan det se ur såhär:  4.5 % MIN 2.77 kr/p/st MAX 7.38 kr/p/st.
Tullverket tar ut en tullavgift per produkt på 4,5 % av varans värde men maximalt 7.38 kr  samtidigt som tullavgiften inte får understiga 2.77 kr.
Tullsats = 1 000 x 0.045 = 45 kr. Beloppet 45 kr överstiger det maximalt tillåtna 7.38 kr. Detta innebär att vi endast betalar 7.38 kr i tullavgift / produkt. Dvs 7,38 x 20 (antalet artiklar) = 147,6 kr

Totalpris: 20 000 kr (varuvärde + frakt) + 5 000 kr (moms) + 147,6 kr (tull) = 25147,6 kr

Att tänka på:
Många kinesiska företag skriver ett felaktigt, eller till och med medvetet, ett lägre belopp på tulldeklarationen, vilket leder till att tullverket inte kan räkna ut det korrekta beloppet som vi gjort ovan. Detta medför att tullen håller kvar varorna till dess att ni kan bifoga ett dokument som stödjer varuvärdet, vilket kan vara väldigt frustrerande och tidskrävande.

Kostnader

Vid Kina import uppstår flera kostnader, några av dem oförutsedda för den som är nybörjare. Nedan listar vi de viktigaste att hålla koll på och fråga efter om oklarheter uppstår.

  • Varor
  • Frakt (fr. Kina till Sverige)
  • Frakt (Kina inrikes, ex. om leverantören befinner sig på en plats och importagentur på en annan)
  • Försäkring (oftast tillval då de flesta speditörer inkluderar någon form av basförsäkring)
  • Tull
  • Moms
  • Kvalitetskontroll
  • Transaktionsavgifter (Oftast kund som får stå för de kostnader banken tar ut för valutaväxling och internationella transaktioner)

 

Leverantörer

När man letar efter en leverantör i Kina så finns det ett antal olika kategorier av dessa att välja bland. För småföretag är det oftast mer attraktivt att hitta en egen grossist som köper på sig varor från fabriker, istället för att ingå i ett partnerskap på plats och starta upp egen tillverkning! Fördelen är att dessa grossister har  lägre krav på den mängd man måste köpa och det är inte sällsynt att de inte tillämper MOQ (minimal order qoute) över huvud taget.

Att hitta en leverantör är idag en ganska enkel match, men att hitta en pålitlig sådan är en annan sak. Genom websidor som Alibaba.com & tradekey.com kan man komma i kontakt med hundratusentals tillverkare, men även ”tillverkare”. Det är oerhört vanligt att ett företag eller en person som utger sig för att äga er fabrik, eller ha ett lager, i själva verket agerar mellanhand, något som gör dina varor dyrare – Vid varje import!

Personligen har jag talat med producenter i Shanghai, med omnejd, som nu väljer att lägga ner sin plats på Alibaba & TradeKey p.g.a den inflation av av nya medlemmar som varit den senaste tiden. Detta då Alibaba kraftigt sänkt sina priser för medlemskap vilket lett till en rejäl tillström av mindre seriösa aktörer. Detta är något varje företagare bör tänka på innan han för över pengar till ett bankkonto på andra sidan jorden.

Fraktalternativ

Fraktkostnader innehar ofta en ganska stor post på slutpriset för er importaffär, och priserna skilljer sig kraftigt beroende på vilket bolag man väljer samt vilket avtal de båda parterna har. Importerar man varor i mindre kvantiteter lönar det sig kanske inte med båtfrakt. Då återstår alternativet flygpost och det finns ett antal aktörer som erbjuder detta, ex. DHL, TNT, UPS, FedEx & det kinesiska EMS Speedpost. Om man nu vill tjäna pengar på sin import föreslår vi att man satsar på att få sina varor levererade via EMS Speedpost eller China post. Anledning? EMS & China post ligger ofta på under halva priset gentemot de västerländska speditörerna som DHL & UPS, samtidigt som de inte är så fruktansvärt mycket långsammare än dessa.

Vid regelbunden import bör köparen skriva ett avtal med en kinesisk fraktagentur, som samfraktar flera företagsförsändelser och därmed får ner priset rejält. Det kan dock vara svårt utan egen verksamhet på plats då ett fraktavtal är knutet till ett företag som exporterar och inte till den kund som importerar.

En intressant notering är att endast cirka 5% av Kinas totala exportvikt skickas via flygpost, men står trots detta för nästan 35% av landets exportvärde.

Leveranstider

Sjötransport: 35 - 70 dagar fr. Shanghai till Göteborg/Stockholm
Flygtransport/flygfrakt: 4 – 15  arbetsdagar (Via EMS)

Valuta & betalning

Vanligtvis tar leverantörer i Kina betalt i USD (amerikanska dollar) men det kan vara en fördel att prisförhandla i RMB då den kinesiska valutan oftast har relationen 1:1 mot den svenska kronan. Det är dock ännu inte möjligt att göra betalningar från ett svenskt bankkonto till ett kinesiskt i andra valutor än USD och EURO.

Om det är första gången en kund skall beställa från en viss leverantör och det rör sig om varor som skall tillverkas, betalas oftast ett förskott på omkring 30-50% innan tillverkning, och resterande efter tillverkning. Vid återkommande beställningar rekommenderar vi att ni förhandlar om bättre betalningsvillkor och slutligen kredit hos leverantören.

När man i sin bokföring & annan redovisning skall redovisa inköp i andra valutor än SEK skall beloppen räknas om till SEK baserat på den valutahistorik som finns på riksbank.se

Slutord:

Jag skulle inte påstå att den stora risken ligger i att bli regelrätt lurad av en leverantör – jag själv har inte blivit det i den mån att en leverantör tagit mina pengar och sprungit. Däremot har jag förlorat mycket tid & pengar på inköp av varor som inte håller måtten, försändelser & returer som inte kommer fram och såklart ofördelaktiga priser och betalningsvillkor. Problemet ligger antagligen i en annan affärskultur där saker inte blir gjorda alls - eller på det sättet ni förväntar er, samtidigt som win-win tänket, som vi svenskar ofta ser på en affärsrelation, inte tillämpas på samma sätt i Kina.

Det behöver dock inte vara svårt att på egen hand importera från Kina – även i liten skala, och vill man ha bra marginaler på sin produkt så är import oftast det enda alternativet för en svensk småföretagare eller e-handlare idag. Kontentan är att möjligheterna är enorma, alla blir inte rika men du kan tjäna en bra slant, och det kommer gå mycket lättare om du håller lite utkik på vägen.

Fredrik Grönkvist

Fredrik Grönkvist har varit verksam i Shanghai, Kina, sedan 2009. Han är delägare i importagenturen ScandinAsian med bas i Shanghai & Hong Kong. "Vi tillhandlahåller prisvärda servicepaket för småföretagare & e-handlare som vill importera lite lägre volymer från Kina."

Kommentarer (0)Add Comment

Skriv kommentar

security code
Skriv bokstäverna ovan i textrutan nedanför


busy
 

Relaterade länkar

Företagsjuridik böcker

236.00 SEK

296.00 SEK

1 548.00 SEK

Twitter och FB

Här följer du oss på Facebook

Google plus

Följ oss på Google +, Facebook och Twitter